2011. november 18., péntek

Kisgömböc esete az innovációval - pályázat

A Magyar Telekom pályázati felhívása civil szervezetek számára
A magyar kultúra értékeinek integrálása a civilek által megvalósított programokba témakörben

Jelen pályázati kiírás témája A magyar kultúra értékeinek integrálása a civilek által megvalósított programokba – értve ez alatt különböző kulturális ágak és művészeti tevékenységek felhasználását, mint pl. a népmesék, a zene, a tánc és a képzőművészet.



A pályázattal a hello holnap! kuratórium azokat a programokat támogatja, amelyek ezeket integrálva működtetnek pl. gyógyító/terápiás, tehetséggondozó, integrációt és felzárkóztatást segítő, nevelő, fejlesztő illetve esélyegyenlőségi programokat.

A pályázatok elbírálásánál a Magyar Telekom, mint a hazai vezető infokommunikációs vállalat kiemelten fontosan kezeli az innováció megjelenését, valamint minden olyan kezdeményezést, amely a digitális felzárkózást segíti. Olyan programokat támogat a Telekom, amelyek innovatív, hatékony módszerek és eszközök felhasználásával valósítják meg a kitűzött célt.

Előnyt élveznek azon szervezetek pályázatai, amelyek sokoldalúan és akár új felfogásban nyúlnak a magyar kultúra értékeihez, azokat úgy építik be programjaikba, hogy azzal nem csak a program sikerét, de értékeink megőrzését, azoknak a mindennapi életünkben játszott szerepét is hangsúlyozzák.

Forrás és további részletek:

2011. november 15., kedd

UWC ösztöndíjak

Az UWC Magyarország örömmel hirdeti meg a 2012-2014-es tanévekre szóló ösztöndíjpályázatát. A jelentkezés kizárólag a hamarosan menyíló webes jelentkezési felületen történő regisztrációt követően lesz lehetséges. Amennyiben első kézből szeretnél értesülni a felület megnyílásáról, valamint a válogatás híreiről és nyílt napjainkról, e-mail címed az alábbi űrlapon megadhatod.


A pályázat keretében a United World Colleges tagiskoláinak kétéves nemzetközi ösztöndíjaira lehet jelentkezni.

Az alábbi linkeken elérhetőek a 2012-2014-es ösztöndíjpályázat anyagai:

Gyakran ismételt kérdések
A válogatási folyamat leírása
Felhívás a 2012-2014-es ösztöndíjpályázatra
UWC Szülői hozzájárulások rendszere
A 2012-2014-es pályázati anyag (Pályázatot idén is csak a honlapunkon elérhető pályázati felületen kitöltött és kinyomtatott, a mintával tartalmában teljesen megegyező űrlapon fogadtunk el)!

forrás: http://uwc.hu/hu/application.html


Az iskolákról és a Nemzetközi Érettségiről
Az 1962-ben alapított UWC-hálózat ma 13 iskolát tart fenn világszerte. Magyar diákokat fogadtak már Walesbe, Kanadába, Olaszországba, az Egyesült Államokba, Hong Kongba, Indiába, Norvégiába, Costa Ricára, Szingapúrba és Hollandiába.
Az iskolákba több mint 80 országból érkeznek érettségi előtt álló diákok, hogy két évig együtt tanuljanak angol nyelven a nemzetközi kapcsolatok fejlesztése és a kultúrák harmóniája jegyében. A kultúrák keveredése és az otthonitól eltérő környezet nagymértékben formálja a személyiséget, fejleszti a problémamegoldó készséget, toleranciára, felelősségtudatra nevel; továbbá fogékonnyá teszi a fiatalokat a világban jelen lévő, globális problémákra. Az itt szerzett tapasztalatok birtokában a végzett diákjaink képessé válhatnak arra, hogy akár nemzetközi környezetben is képviseljék a magyar kultúrát és tudományt.

A diákok két év alatt a Nemzetközi Érettségi (International Baccalaureate) programját végzik el. Ez egy világszerte egységesen elismert, színvonalas képzési rendszer - a továbbtanulási arány ezekből az iskolákból gyakorlatilag száz százalék. A Nemzetközi Érettségi Program a "teljes ember" nevelésére törekszik, így a megszokott tantárgyak teljesítése mellett a diákok részt vesznek sportfoglalkozásokon, kreatív tevékenységekben, illetve szociális vagy ökológiai jellegű önkéntes munkát végeznek.

Kik pályázhatnak?
A 2012-2014-es tanévek ösztöndíjainak megpályázására jogosultak azok a 16-18 éves (a megpályázható ösztöndíjak első tanévének szeptember 1-jén 16. életévüket már, de 19. be nem töltött) szakközépiskolai vagy gimnáziumi képzésben résztvevő személyek, akik a pályázat benyújtásakor 10. vagy 11. évfolyamos* tanulmányaikat végzik, és

  1. magyar állampolgársággal rendelkeznek és középiskolai tanulmányaikat magyarországi oktatási intézményben folytatják, vagy korábban legalább 5 iskolai tanévet magyarországi oktatási intézményben végeztek;
  2. nem magyar állampolgárok, de az ösztöndíj beadásakor legalább három megkezdett tanéve magyarországi oktatási intézményben tanulnak és magyarul beszélnek.


Hogyan lehet pályázni?
- A webes pályázási felület várhatóan az ősz folyamán elérhetővé válik az UWC Magyarország honlapján
- A pályázatot a webes kitöltést követően, a felületen leírt követelményeknek megfelelően (szükséges mellékletek, regisztrációs díj átutalása) postán kell beküldeni a következő címre: 1394 Budapest, Pf. 395

A pályázati anyagok postára adásának határideje: 2012. január 26.

Tájékoztató a pályázóknak:
Az iskolák által felajánlott ösztöndíjak többnyire fedezik a tanulás, a szállás és a teljes ellátás költségeit. (Ez iskolától függően évenként 20.000-40.000 USD, azaz a két év során nagyságrendben 8-16 millió Ft). Azokban az esetekben, ahol az ösztöndíj-felajánlás nem teljes, az UWC Magyarország ezt ösztöndíjalapjából kiegészíti, az ösztöndíjasnak tehát ingyenes a tanulás, a szállás és az ellátás. A kiutazás és a személyes költségek (zsebpénz és biztosítás) általában a kiutazót terhelik. Szociális helyzettől függően erre a célra támogatás igényelhető az egyesülettől.

Számítunk viszont az ösztöndíjalapunkat támogató hozzájárulásra azon ösztöndíjat nyert diákok családjától, akiknek jövedelmi helyzete ezt megengedi. Ez teszi lehetővé, hogy a jövőben is módunk legyen a részleges ösztöndíjak kiegészítésére, az ösztöndíjak számának növelésére. A támogatás módjáról és ajánlott mértékéről részletes tájékoztató érhető el az UWC Magyarország honlapján. Ennek alapján a felajánlás összegéről a család dönt. Az így befolyt támogatásokat a következő években meghirdetett részleges ösztöndíjak kiegészítésére fordítjuk, hogy ezzel is biztosítsuk a magyar diákok folyamatos jelenlétét az UWC iskolákban.

A pályázatok elbírálását, az ösztöndíjak odaítélését a pályázók pénzügyi háttere nem befolyásolja . A pályázattal kapcsolatos bővebb információ a www.uwc.hu honlapon található. Amennyiben kérdéseik merülnének fel, kérjük olvassák át a honlapon 'Gyakran ismételt kérdések' összeállításunkat, illetve forduljanak bizalommal az UWC Magyarország munkatársaihoz az alábbi elérhetőségeken:

  • Válogatás, általános információ: info@uwc.hu, valamint hétfőn 18:00-20:00 óráig a 06 30 559 8090
  • Információ a szülői hozzájárulással kapcsolatban: szuloihozzajarulas@uwc.hu


Egyesületünk képviselőivel személyesen is találkozhatnak a várhatóan 2011. december 10-én, Budapesten, illetve az ősz folyamán az ország több nagyvárosában is megrendezésre kerülő nyílt napjainkon. Bővebb információért figyeljék honlapunkat, vagy regisztráljanak hírlevelünkre!

*Ötévfolyamos képzés esetén az adott évfolyamok alatt a 11. és 12. évfolyamokat értjük.

2011. november 14., hétfő

Jelentkezz te is Goethe-gerillának!

Fiatal vagy, határozott érdeklődés bizsereg benned a kultúra iránt, és szívesen hoznál össze magad is izgalmas eseményeket? Túltengsz az ötletektől, a megvalósításukhoz azonban hiányzik a profi háttér, mert nincs elég tapasztalatod és kapcsolatod? Ráadásul még németül is beszélsz? Akkor nálunk van a helyed!

Intézetünk olyan 20 és 25 év közötti fiatalokat keres, akik a Goethe-gerilla tagjaiként szívesen vennének részt projektek tervezésében és megvalósításában. 





Jelentkezési határidő: 2011. november 25.

A budapesti Goethe Intézet 2012-re Goethe-gerilla, vagyis mozgékony és rugalmas csapatot toboroz olyan fiatalokból, akik szívesen vennének részt aktívan az intézet kulturális tevékenységében. A gerilla tagjai lehetőséget kapnak rá, hogy különböző témakörökhöz kapcsolódóan saját ötleteket dolgozzanak ki és valósítsanak meg, valamint közreműködjenek a folyó projektek megvalósításában. Ezek lehetnek művészeti akciók, workshopok, beszélgetések, koncertek, filmek, előadások és még sok minden más is. A gerilla tagjait a Goethe Intézet profi csapata segíti és támogatja.
Ha szeretnél Goethe-gerilla lenni, ideális esetben

  • 20 és 25 év között van az életkorod
  • Budapesten vagy a környékén laksz
  • érdekel a kultúra
  • jól beszélsz németül
  • van szabadidőd (találkozókhoz, kapcsolattartáshoz, rendezvényekhez stb.

És hogy mit kínálunk neked cserébe?

  • alkalmat arra, hogy kreatív lehess, és megvalósítsd ötleteidet
  •  lehetőséget arra, hogy tapasztalatokat gyűjts és értékes kapcsolatokra tegyél szert
  •  betekintést intézetünk munkájába.

A Goethe-gerillaság önkéntes, és nem jár pénzbeli juttatással.

Felcsigáztuk az érdeklődésedet? Akkor töltsd ki az alábbi űrlapot, és küldd el Galamb Zsuzsának
legkésőbb 2011. november 25-ig a guerilla@goethe.hu e-mailcímre.

2011. november 10., csütörtök

Busójárásra bőven hazaérsz!

Ha úgy döntesz hogy jössz velünk Florinába, Görögországba a "Youth Towards Greener Future Europe" ifjúsági cserére, hogy svéd, olasz és görög fiatalokkal tölts egy hetet 2012. január 26. és február 1. között.


Veterán blogolvasók találhatnak összefüggéseket a 2010 áprilisi svéd és szeptemberi olasz szervezésű cserékkel. Igen, ez már a harmadik inkarnációja a "Youth for a Greener Future" programnak. Ezeken a cseréken ahogy a címből sejthető a környezetvédelem az elsődleges téma, de mindig más-más szemszögből.

Akár elődei, ez a projekt is a Fiatalok Lendületben Program 1.1-es alprogramjának keretein belül valósul meg. Ez azt jelenti, hogy a résztvevőknek csak az utazás 30%-ával kell hozzájárulniuk a részvételhez, minden más költséget (szállás, helyi utazás, étkezés, program) a pályázati költségvetésből fedez a fogadó szervezet.

Ez alatt az egy hét alatt nem fogsz lecsúszni az összes farsangi buliról és lekváros fánkról, sőt lehet hogy új, környezetbarát jelmezötleteket és farsangi recepteket újíthatsz magadnak.

Update: a görög partner jelezte, hogy 18-26 éves korosztályból várja a fiatalokat.
Jelentkeznél? Ezen az űrlapon megteheted:
Youth Towards Greener Future Europe jelentkezés

Kérdésed van? Írj nekünk:
teisalapitvany@gmail.com

2011. november 2., szerda

Totál Globál - Interkulturális teadélután

Mi a globalizáció? Tehetünk valamit a káros következményei ellen? Hogyan tudjuk a legjobban kihasználni a benne rejlő lehetőségeket? Mi az oktatás szerepe ebben a folyamatban?
Ezekkel a kérdésekkel foglalkozik a globális nevelés. A globális nevelés nem egy új tantárgy, hanem egy oktatási szemlélet. Célja, hogy a mindennapi tanítási gyakorlat részévé váljanak a környezetvédelem, a fenntartható fejlődés, az emberi jogok, az interkulturális nevelés, a nemek közötti egyenlőség, az aktív állampolgárság témái.



A Globális Nevelés Tudásközpont ilyen és ezekhez hasonló témákban indít tematikus beszélgetéssorozatot.

11.11.04. péntek, 16h

Első alkalommal az üzleti szféra, a vállalatok társadalmi felelősségvállalásáról (CSR) beszélget Perényi Patrik tanácsadó Magyar Henriettel, a Tesco „Közösségi Terv” elnevezésű CSR programjának felelősével.

Az Anthropolis Egyesület nevében szeretettel és egy csésze Fair Trade teával/kávéval várjuk ingyenes rendezvényünkre a Globális Nevelés Tudásközpontba.

Helyszín: ELTE PPK Könyvtára, Budapest VII. Kazinczy utca 23-27.

11.11.25. péntek, előzetes:

Következő programunk témája a Fair Trade.

A rendezvényt támogatja az Európai Bizottság EuropeAid programja és az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kara.


www.globedu.eu
www.ppk-konyvtar.elte.hu
www.anthropolis.hu